31. 5. 2017 - Mgr. Jana Pešatová

Chladná, ale půvabná…

…byla májová jižní Morava v úterý 9. května, kdy jsme vyjeli na přání studentů ze třídy 2.B  po  krásách a památkách Lednicko – Valticka. Místa v autobuse zaplnili studenti i z dalších tříd a ze Zlína jsme vyrazili o sedmé hodině ranní. Mnohé překvapily pouhé 4° C  (během dne teplota vyšplhala maximálně na 10 stupňů), a ne všichni studenti byli vhodně oblečeni.


První zastávka byla ve Valticích, kde jsme absolvovali prohlídku valtického zámku. Viděli jsme interiér, který užívali Lichtenštejnové až do roku 1945. Asi nejzajímavější byla např. postel, na které spal František Josef I., stůl, za nímž seděl kancléř Metternich či moderně vybavené koupelny. Po požádání pana faráře jsme byli vpuštěni do nádherného barokního kostela, který spolu se zámkem tvoří dominantu valtického náměstí.

Poté jsme přejeli autobusem do Mikulova, který stejně jako všechna ten den navštívená místa patřila k bývalým Sudetům, a byl tudíž až do roku 1945 německý (pův. nesl jméno Nikolsburg). Zde jsme prošli náměstí s renesančními domy a Ditrichštejnskou hrobkou, prošli historickým centrem s památkami na židovskou komunitu (svého času největší na Moravě, stávalo zde 12 synagog!) a studenti mohli zajít na zámek, Kozí hrádek či Svatý kopeček s křížovou cestou.

Další zastávkou měl být původně Sirotčí hrádek v Klentnici, ale vzhledem k nepříliš příznivému počasí jsme se rozjeli rovnou do Pavlova.  Tato vinařská obec se známou dominantou zříceniny Dívčího hradu patří

k turisticky velmi navštěvovaným. Ochutnávku vína jsme ale z pochopitelných důvodů a k lítosti studentů vynechali a zamířili do  nově vybudovaného Archeoparku. Jde o zcela ojedinělou stavbu, která se téměř celá skrývá            v terénní vlně. Zvenčí objekt vypadá jako louka s nepravidelně rozmístěnými světlíky z bílého pohledového betonu. Hlavní budova s výstavními prostorami je  řešena jako železobetonový monolit, jehož interiér utváří kombinaci pohledového betonu, dubového dřeva a skla. Archeopark získal ocenění Stavba roku 2016. Stojí na místě jedinečného paleolitického sídliště lovců mamutů.

Zájezd jsme ukončili návštěvou Lednice .  Lichtenštejnové zde vybudovali reprezentační letní romantické sídlo, jehož součástí je jedinečný park.  Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Zájezd se vydařil, ohlasy byly velmi příznivé. Děkuji kolegyni Daňkové za pomoc při organizaci i milou společnost a studentům za zvídavost a slušné chování. I při chladném počasí jsme měli možnost vidět místa, která patří k nejkrásnějším v republice. A docela mě překvapilo, že mnozí studenti v těchto místech byli vůbec poprvé. Věřím, že se sem budou rádi vracet. Jako já a moje rodina.

Jana Pešatová