15. 6. 2017 - Mgr. Hana Martinková

Exkurze do Baskicka 2017

Ve dnech 27. května – 3. června 2017 jsme se zúčastnili poznávacího zájezdu do španělského Baskicka a Francie.


První den jsme po náročné cestě příjemně strávili ve francouzském Bordeaux, prošli jsme se po březích řeky Garrony i v ulicích tohoto univerzitního města.
Po přenocování jsme pokračovali na sever Španělska do překrásného města San Sebastián. Toto město patří mezi nejnavštěvovanější místa ve Španělsku. Je proslulé převážně svými plážemi Concha a Ondaretta, ale za návštěvu stojí i historické centrum s radnicí a katedrálou. Za zmínku také stojí výšlap na vrch Monte Urgull s pevností La Mota, odkud je krásný výhled na celé město.
Večer jsme se ubytovali v hotelu Ibis na okraji města Bilbao. Prohlídka tohoto města nás čekala další den. Nejdříve jsme se ale přesunuli do malého městečka Guernika, které je známé především kvůli vybombardování během občanské války. Guernika se stala slavnou také díky ztvárnění hrůz občanské války slavným malířem Pablem Picassem. Odpoledne nás již čekalo Bilbao. Prohlídku jsme začali návštěvou slavného postmoderního Guggenheimova muzea, jehož sbírky zahrnují díla slavných umělců 20. století. V Bilbau jsme nevynechali ani staré město – Casco Viejo, které se rozléhá na pravém břehu řeky Nervión a v němž se nachází Katedrála sv. Jakuba, chrám sv. Mikuláše, kostel sv. Antonína u mostu San Antón, náměstí Plaza Nueva. Na druhém břehu řeky jsme pak viděli budovy starého nádraží F.C. de Santander – Bilbao, radnici a další významné stavby. Nesmíme opominout také slavný most přes řeku Nervión – Zubizuri, postmoderní stavbu s ocelovou konstrukcí, pláty kovu a skla.
Třetí den jsme se vydali do Santanderu, hlavního města Cantabrie, které je proslulé především svými krásnými plážemi. Na cestě zpět jsme ještě zavítali do Santillana del Mar – malebného městečka, poblíž kterého se nachází slavná jeskyně Altamira.
Poslední den ve Španělsku jsme věnovali Pamploně - městu, které je slavné především kvůli každoročnímu běhu s býky při oslavách sv. Fermína. Mohli jsme si projít celou trať, kterou odvážlivci musí proběhnout od radnice až k Plaza de Toros.
Na cestě domů jsme ještě navštívili francouzskou metropoli a pokusili jsme se během jednoho dne vidět z Paříže co nejvíc. Zvládli jsme Eiffelovu věž, basiliku Sacre Coeur, Louvre, katedrálu Notre-Dame, slavnou Champs-Élysées i Vítězný oblouk. Potom už nás jen čekal noční přejezd domů.
Z celé exkurze máme spoustu krásných zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat.