22. 12. 2017 - Mgr. Miroslav Flieger

Slavnostní předávání Mezinárodních cen vévody z Edinburghu v Knihovně Václava Havla

Na počátku školního roku 2014/2015 bylo na našem gymnáziu obnoveno Místní centrum Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Již potřetí se naši úspěšní účastníci a účastnice vydali ku Praze. Za překonání řady překážek, v první řadě pak sebe sama, i vyplnění řady formulářů, zpráv z aktivit i deníků z expedic, jich bylo devět po zásluze oceněno stříbrným odznakem a dekretem.


Stalo se tak v pátek 15. prosince 2017 v Knihovně Václava Havla v pražské Ostrovní ulici. Na slavnostním předávání tak došli ocenění stříbrným odznakem a dekretem Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu Justýna Čeleďová ze 2.C, Šimon Šubík, Klára Jahodová, Sabiba Strnadová a Aneta Matulíková ze 3.C a Andrea Šilhánová, Veronika Tichá, Lubomír Hrbáček a Barbora Halaštová ze 3.D. Úkoly, které si předsevzali naplnit, byly velmi pestré, Šimon třeba pečoval o část lesa, Veronika vytvořila kuchařku z jídel, která uvařila. Expedice obou skupinek byly rovněž velmi podařené, účastníci ze 3.D tak během své cvičné expedice v okolí České Třebové často volili cestu terénem bez značky, na ostré expedici pak zažili v říjnu v Beskydech nadílku 25 centimetrů sněhu. Expedičníci ze 3.C na cvičné expedici v Beskydech pochopili, jak důležité je mít aktuální mapu a během ostré expedice se v Českém Švýcarsku potýkali třeba s nesnázemi na žebřících v pískovcových skalních městech. Obě skupinky byly původně početnější, ale část účastnic své snažení ukončila před cílem a další ještě k cíli snažení nedorazily.

Naší slavnostní ceremonie se zúčastnily čtyři Místní centra DofE z České republiky. Ceny předávala módní návrhářka Klára Nademlýnská a ředitel Národní kanceláře DofE Tomáš Vokáč, ceremonii moderoval držitel zlatého odznaku DofE Lukáš Kotlár, který naše gymnázium s prezentací programu DofE navštívil v minulém roce. Program doprovodil pan Miroslav Anger z dudácké kapely The Rebel Pipers v tradičním skotském oblečení. Mimo ocenění absolvovali účastníci i brzkou ranní cestu vlakem ze Zlína a odpoledne zpět i komentovanou vycházku po památkách v centru naší metropole i návštěvu vánočních trhů na Staroměstském náměstí.

Rád bych poděkoval všem, kteří v programu pracují a právě plní další úrovně, natahují se tak k vyšším metám a rostou. V současné době máme v našem Místním centru Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu zapojeno devět účastníků ve zlaté úrovni, čtyři účastnice ve stříbrné a deset v bronzové úrovni (do čehož nepočítáme právě oceňované). Všem přejeme hodně zdaru!

Místní centrum Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu v současné době tvoří vedoucí programu, vedoucí expedice a hodnotitelka expedice Pavla Fuchsová a koordinátor a vedoucí Místního centra, vedoucí programu, vedoucí expedice a hodnotitel expedice, který sepsal i tento článek.