11. 2. 2018 - Mgr. Pavel simkovič

Kvasický ořešák - soutěž o evropský strom roku 2018

Vítězem 16. ročníku ankety STROM ROKU České republiky 2017 se stal přes 230 let starý OŘEŠÁK ČERNÝ z Kvasic ze Zlínského kraje, který obdržel více než 10 tisíc hlasů. Jako vítěz národního kola postupuje Ořešák do mezinárodní soutěže Evropský strom roku 2018. Pomohly k tomu i hlasy učitelů a žáků naší školy.


Podpořme zástupce České republiky hlasováním o Evropský strom roku 2018, které bude probíhat od  1. do 28. února 2018 na internetových stránkách www.evropskystromroku.cz. Informace jsou uveřejněny na stránkách obce Kvasice www.kvasice.cz

V Evropském stromu roku na rozdíl od jiných soutěží není důležitá krása, velikost nebo věk, ale příběh a spojení s lidmi. Soutěž objevuje přírodní a kulturní bohatství v podobě starých stromů a upozorňuje na důležitost jejich zachování, buduje vztah lidí ke stromům a přírodě.

Stromu hrozila zkáza, ke které přispěly i povodně v roce 1997, kdy se park ocitl metr pod hladinou vody. Díky odbornému zásahu se ale ořešák znovu vzkřísil a je nadále ozdobou parku. Vzrostlý strom vzbuzoval úctu obyvatel v minulosti a sklízí obdiv i dnes.

 

„Strom je jednoslabičné slovo, ale skrývá celý svět pohádek a zázraků.“ (T. Heuss).