11. 4. 2018 - Kamil Prokůpek 6XA

Festival Jeden svět nestačí

Ve čtvrtek, 5. 4. 2018, se třídy 6XA, 6XB a seminář z politologie zúčastnili projekce dokumentu Rádio Kobání v Golden Apple Cinema.


Projekce byla součástí filmového festivalu Jeden svět, který se zabývá tématem lidských práv. Dokument Rádio Kobání vypráví příběh mladé kurdské dívky Dilovan, která kvůli válce přerušila studium sociologie na univerzitě v Aleppu. Její rodné město na severu Sýrie s názvem Kobání bylo obsazeno vojsky takzvaného IS. Po osvobození založila společně s kamarádkou radiovou stanici Rádio Kobání, aby lidem zpříjemnila tvrdou práci při obnově města, podala jim aktuální informace a pomohla navracet zpět do běžného života, tak jako to bylo před válkou.
Dokument natočil nizozemsko-kurdský režisér Reben Dosky, který je kurdské národnosti, ačkoliv žije již mnoho let v Nizozemsku. Díky svým kontaktům v oblastech obývaných Kurdy točí skvělé dokumenty právě z prostředí syrského konfliktu. V dokumentu Rádio Kobání jsme měli možnost vidět válku v Sýrii tak, jak ji vidí obyčejní lidé. I následná diskuze nás obohatila o nové poznatky, díky kterým jsme si upravili představu o válkou zmítané Sýrii.
Všem žákům a žákyním se film velmi líbil a myslím, že festival Jeden svět rozhodně nenavštívili naposledy.