9. 10. 2018 - Mgr. Jana Pešatová

Archeologická exkurze na Malenisko

Na konci září se uskutečnila exkurze na Provodov – Malenisko, kde se studenti ze třídy 5QA nejen hodně dozvěděli, ale udělali taky kus užitečné práce.


Když mě oslovil kolega Miroslav Černý, mimo jiné nadšený amatérský archeolog, který má na svém kontě mnoho významných nálezů, jestli nechci přijet se studenty na Malenisko a pomoci tak spolu s nimi poodhalit další kapitolu historie tohoto místa, neváhala jsem a oslovila kvintu A. Velmi se jim tato akce zalíbila, většina z nich tam nikdy nebyla. Museli si ale sehnat hrábě, které bylo nutné naložit do auta a odvézt, a autobusem se dopravit s paní Pilušovou do Provodova.
Po vystoupání na kopec nás přivítal pan Černý a nejprve na louce studenty seznámil s tímto magickým místem. Popsal krajinu, ukázal, kde je Rýsov a kde stával hrad Starý Světlov. Taky zdůraznil nepřetržitou kontinuitu obývání Maleniska a Provodova lidmi a bohatství archeologických nalezišť již od pravěku. Po prohlídce poutního kostela a možnosti napít se, jak místní věří, zázračné vody z pramene, jsme odešli do nedalekého lesa a začali čistit místo, kde možná v minulosti stával kostel či jiná historická stavba.
Musím konstatovat, že studenti přímo s nadšením odklízeli větve, hrabali listí a celé místo několik hodin čistili tak, aby se pozůstatky zdí doslova vylouply a byly jasně patrné i laikovi. Pan Černý měl velkou radost a poté, co jsme se občerstvili v místní hospůdce, nás za odměnu vzal do malého místního muzea a žákům ukázal vzácné archeologické nálezy.
Žáci pak po návratu hodnotili akci jako velmi zdařilou a že mají radost z odvedené práce. Někteří se tam chtějí znovu podívat se svými rodiči.