7. 11. 2018 - Barbora Kůstková, Zuzana Hetclová 2.D

Literární Skotsko

Ve dnech 29.9.-6.10. se 19členná skupina studentů pod vedením pana učitele Rafaje a paní učitelky Kovaříkové zúčastnila literárního zájezdu. Společně s našimi slovenskými „bratry" z pedagogické fakulty v Trnavě jsme tak procestovali Skotsko a zhlédli spoustu nejen historických zajímavostí.


Po celodenní cestě jsme vděčně přijali prohlídku města Canterbury proslulého krásnými starobylými uličkami a katedrálou. Třetího dne večer po příjezdu do Edinburghu se napětí a nervozita v autobuse stupňovaly stejně rychle jako ubýval počet našich kamarádů, kteří mizeli „domů" se svými hostitelskými rodinami. Měli jsme to štěstí, že jsme nemuseli čelit žádnému příliš silnému skotskému přízvuku, a tak jsme si mohli užívat náš pobyt naplno. Viděli jsme například sídlo britské královny Holyrood Palace, Edinburský hrad, místa spojená se slavnými spisovateli, a navíc nás pan Rafaj několikrát nadšeně vytáhl na výšlap do divoké severské přírody. Při výletu do Stirlingu jsme dokonce měli možnost si na hradě popovídat s dobovými švadlenami a komornými. V polovině týdne se naše putování začalo opět stáčet směrem na jih k hlavnímu městu, které nás ohromilo i přes to, že některé typické stavby byly zakryté lešením a celý Londýn byl obklopen mlhou. Jízda přeplněným londýnským metrem přivedla některé z nás k zajímavým filozofickým úvahám, proto zde vložíme citát jednoho nadějného mladého muže: „Čtení je vědění a vědění je znání."
Ze Spojeného království jsme si odvezli spoustu zážitků i nějaké ty nové vědomosti a i přesto, že jsme už s radostí uvítali sobotní večer doma, nejeden z nás se má v plánu někdy vrátit.