3. 12. 2018 - Matyáš Minařík 2SB

První výprava Přírodovědného klubu – Hrubý Jeseník

Naši výpravu jsme zahájili v městečku Branná, kde začíná naučná stezka Pasák. Z obce Branná jsme vyrazili na skály Pasák, které jsou jedny z nejstarších v Česku a jsou tvořeny i jako ostatní staurolitickým svorem.


Pokračovali jsme do zaniklé osady Josefová, kterou dříve osidlovali Němci a živili se zde sklářstvím nebo dřevorubectvím. Osada vznikla společně se sklárnou roku 1732 a zanikla 1960, protože Československá armáda zde provedla demolici a na toto místo vysázela stromy (smrk). Když jsme procházeli stezkou kolem základů bývalých domů osady skoro nešly poznat a to stačilo jen 58 let od demolice. U 200 let starému stromu, který patří do osady jsme pasovali Robina Šilberského na nového člena klubu.

Horu Vozku jsme úspěšně zdolali, na ní udělali  společné fotografie. Našli jsme zde suchopýr, což je indikátor kyselého prostředí a skalní mísy. Zlatý hřeb dne byla hora Keprník, kde byl krásný výhled zpět na Vozku, ale i na chatu Šerák, kde byl plánovaný oběd. Přečetli jsme si, že půdní kopečky kolem Keprníku se vyskytují v tundře a jsou vytvořeny mrazovými procesy. Když jsme došli k restauraci na Šerák, kochali jsme se krásným výhledem do údolí na město Jeseník. Zde jsme si pochutnali na výborných borůvkových knedlících a po obědě jsme zahájili cestu domů. Poslední zastávka byla u Obřích skal. Naši výpravu jsme zakončili odpočinkem ve vlaku a vzpomínkami na krásný sobotní výlet.