4. 2. 2019 - RNDr. Tomáš Danielis

Zimní kurz Nassfeld

Ve dnech 13. – 18. 1. 2019 absolvovalo 64 žáků prvních ročníků a kvart zimní kurz v rakouském Nassfeldu.


Letošní rok jsme byli celkem v napětí, jak bude vypadat situace v Nassfeldu po všech informacích o naprosté sněhové kalamitě v Rakousku, která už zde proběhla a zároveň měla nastat nová na začátku našeho kurzu. Byli jsme bombardováni ze všech možných stran, co se tam děje, co bude a hlavně co máme dělatJ. Nenechávali jsme nic náhodě a dali jsme pokyn řidičům busů mít s sebou nejen řetězy, lopaty ale i zásoby všeho možného v případě problému. Samozřejmě jsme situaci pořád monitorovali a zjišťovali jsme, že máme zřejmě pozitivní karmuJ. Přecházející kalamita do Nassfeldu vůbec nedošla a současná se zastavila ve středním Rakousku cca 150 km od nás a způsobila uzavření poloviny všech sjezdovek v Rakousku. Na druhou stranu je třeba konstatovat, že ve středisku bylo přírodního sněhu málo. V údolí se na loukách toulaly krávy a ve vrcholových částech bylo tzv. pocukrováno. Každopádně je nutno říci, že všechny sjezdovky byly perfektně vysněžené a připravené. Určitě varianta plně otevřeného střediska bez přírodního sněhu v okolí je lepší než sedět v hotelu pod 5 metry sněhu na střeše. Naštěstí nám v průběhu týdne postupně sněhu přibývalo a skončilo to 50 cm nadílkou v pátek ráno.

V podstatě za celý týden jsme zažili 3 typy počasí a podmínek. První 3 dny přes den slunečno a trochu foukalo, občas docela dost a jedinci váhově málo vybaveni se na mírných svazích měnili v běžkaře. Ve čtvrtek nám Alpy připravily další překvapení v podobě mlhy, která ve vrcholových partiích vytvořila naprosto bílou tmu. Naštěstí ve spodních částích mlha nebyla, tak si žáci při přesunu vyzkoušeli jízdu za vodičem jako paraolympioniciJ. A na závěr nám v noci na pátek napadlo 50 cm prašanu, což vypadalo úžasně, ale realita na sjezdovce byla trochu jiná. Celý týden jsme trénovali jízdu v široké stopě, váha vpředu a nyní bylo všechno opačně. Jízda v hlubokém sběhu byla najednou nesmírně fyzicky náročná a někteří jedinci měli tzv. stehna v plamenechJ. Tyto podmínky nejvíce uvítali snowborďáci, kteří si to v hlubokém sněhu nesmírně užívali.

 Závěrem je nutno říci, že nálada a atmosféra u všech zúčastněných se celý týden udržela na vynikající úrovni jak na svahu, tak i v hotelu. Žáci po celou dobu kurzu projevovali snahu na sobě pracovat a zlepšovat se, k čemuž přispěly i rozbory jízd na počítači. K pohodové atmosféře kurzu pomohly i večerní společné programy žáků.

 Děkujeme všem účastníkům za výše uvedený přístup a chování.

Ve fotogalerii se můžete přesvědčit o charakteru počasí celého týdne, které vám potvrdí výše uvedené informace.

SKOL a budeme se těšit na další společné sportovní akce.

FOTOGALERIE 1

FOTOGALERIE 2