3. 5. 2019 - Mgr. Pavla Kovaříková, Mgr. et Mgr. Lubomír Kovařík

Nová cimbálovka naší školy zazářila na Festivalu gymnázií

Naše gymnázium se může chlubit novým hudebním tělesem, a to historicky první Cimbálovou muzikou Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť. Impulzem k založení „cimbálovky“ byla pozvánka k účasti na jubilejním 50. ročníku Festivalu gymnaziálních souborů v Otrokovicích, který se konal 24. dubna 2019.


Náš soubor se poprvé sešel počátkem února jen jako pětičlenná hudecká muzika. Rychle se však rozrostl na velkou patnáctičlennou kapelu, které však chybělo to nejdůležitější - cimbál, ale i kontrabas.  V polovině března se konečně podařilo oba cenné nástroje vypůjčit. Protože jsou členové cimbálové muziky mimořádně talentovaní hudebníci, zvládli nacvičit v krátkém čase náročný, ale současně i atraktivní repertoár. Při svém premiérovém vystoupení na festivalu podali vynikající výkon, jenž ocenily i známé folklórní osobnosti, které se také festivalu zúčastnily.

V roli primášů kapely se střídali Vojtěch Palíšek  (2D) a Vojtěch Kovařík (4KA). V repertoáru souboru zazněly jak písně z „domácího“ Valašska v podání vynikajících zpěvaček Julie Vajdákové (2SB) a Kláry Janíčkové (3TA), tak melodie ze vzdálenějších Moravských Kopanic či východního Slovenska. Julie vystoupila nejen jako sólová zpěvačka, ale zároveň i výborná akordeonistka. Folklórní vystoupení bylo obohaceno i jazzovou kompozicí Because of Love. Zpívaly opět Julie s  Klárou za doprovodu Vojty Kovaříka, který vyměnil housle za kytaru. Jazzovými sóly se zaskvěli flétnista Martin Lapčík (3D) a trumpetista Jan Marušák, teprve primán, jinak houslista souboru. Klárka se v této písni představila především jako výjimečná violoncellistka.

Na mimořádně úspěšné reprezentaci mají významný podíl i další členové souboru: flétnista Lukáš Hrdý (2SA), klarinetisté Anna Juřenčáková(3C) a Josef Ambruz (4KA), houslistka Marie Olšanová (3TA), violistky Magda Uhlíková (1D) a Markéta Vojtášková (1D), cimbalistka Tereza Staňková (7EA). Velkou oporou kapely jsou maturanti - cimbalista a kontrabasista Matěj Rejzek (8OA) a houslista Jan Vičík (4D). Celé vystoupení výborně konferovala Barbora Juřenová (6XA).

Soubor byl založen a je veden vyučujícími hudební výchovy Lubomírem Kovaříkem a Pavlou Kovaříkovou.