23. 11. 2019 - Jan Vlk, 8OA

Dosáhli jsme ZLATA v DofE

Ve čtvrtek 31.10.2019 se devět našich studentů  Eliška Doležalová, Kateřina Skybová, Eliška Vlková a Jan Vlk z 8OA; Tereza Šnédarová, Anna Lörinczová, Eliška Vlková z 8OB; Justýna Čeleďová z třídy 4.C a naše loňská absolventka Aneta Matulíková, vypravilo do Prahy, aby si převzali zlaté ocenění v projektu DofE (Mezinárodní cena vévody z Edinburgu). Tato slavnostní akce se konala v Lichtenštejnském paláci na Kampě.


Našim studentům předával Zlatou medaili Michael Londesborough, vědec, chemik a popularizátor vědy působící v Akademii věd ČR.  Zabývá se anorganickou chemií, a svou prací chce předávat lásku a obdiv k vědě co největšímu počtu lidí.

Mezinárodní cena vévody z Edinburgu se skládá z několika částí, mezi ně patří, dobrovolnictví, sportovní aktivita, rozvoj talentu, dobrodružná expedice a u zlaté úrovně i akce s pobytem. Na naší škola má již poměrně dlouhou tradici. Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť bylo v minulosti  první školou v ČR, která se do projektu zapojila. O znovuvzkříšení projektu se na naší škole zasloužili Mgr. Miroslav Flieger a Mgr. Pavla Fuchsová.

Všem oceněným gratulujeme.

Náš DofE zážitek (od startu k cíli)

Když nám byla v tercii při hodině zeměpisu naší paní profesorkou Fuchsovou nabídnuta možnost zúčastnit se Mezinárodní ceny vévody z Edinburgu, měli jsme jasno, jdeme do toho. Začalo nás pět, vybrali jsme si cíle pro náš rozvoj talentu, sportovní a dobrovolnickou činnost a začali plánovat naši první cvičnou i ostrou expedici. Bylo to zábavné, dobrodružné, obohacující ale rozhodně ne lehké. Možná i proto se nás po dokončení bronzové úrovně rozhodlo pokračovat o jednoho méně – tedy pouze čtyři.

Stříbrná úroveň ještě více prověřila naše schopnosti a dovednosti, které jsme posunuli zase o kousek dál. Naše expedice jsme naplánovali s jedním malým rozdílem – rozhodli jsme se opět pro turistiku, ale s tím, že instantní nudle a polévky, pro které je potřeba uvařit pouze vodu, jsme nahradili normálním plnohodnotným jídlem. To sice vyžadovalo více plánování, delší přípravu jídla a větší objem batohu, jídlo však bylo o poznání lepší.

Zlatá úroveň pak proběhla více méně hladce, už jsme věděli, co a jak, jaké cíle si vybrat, s čím počítat a s čím raději ne. Přesto tu bylo několik podstatných změn. Měli jsme novou část programu – akci s pobytem. Jejím cílem je vyrazit někam, kde nejlépe nikoho neznáme a po určitou dobu plánovat a vést program. My jsme se například vypravili na mezinárodní kempy – ať už do Francie nebo až do Mexika – kde jsme plánovali a vedli aktivity, vše samozřejmě v anglickém jazyce nebo třeba na instruktorský kurz. Další změnou byla expedice – rozhodli jsme se, že na zlatou úroveň chceme něco extra. A tak jsme se domluvili, že se vypravíme na vodu. Nápad to byl skvělý, ale plánování bylo zase o kousek těžší, především proto, že bylo potřeba naplánovat termín tak aby byl dostatek vody a řeky byly tudíž sjízdné. Kvůli nedostatku vody jsme například museli odložit naši ostrou expedici o celý rok.