28. 3. 2024 - David Jaroš, 7EB

Zabojovali jsme na Fyziklání

Skupina pěti studentů pod vedením pana učitele Pavla Dlouhého upřednostnila dne 16. února 2024 mezinárodní týmovou fyzikální soutěž v Praze před pátečním vyučováním ve škole.


Jakmile jsme se dozvěděli o existenci soutěže s názvem Fyziklání, ihned jsme věděli, že musíme být její součástí. Naše touha porovnat své síly se stovkami konkurentů z celého světa byla jasnou záminkou pro obětování části výuky a bez váhání jsme odeslali registraci na tým Dlouzí ve složení Marek Valkovič, David Jaroš (7EB), Petr Molek, Šimon Čaloud a Petr Beneš (3D). A rozhodně jsme nelitovali.

Ve čtvrtek odpoledne jsme vyrazili na několikahodinovou cestu vlakem, kterou jsme zakončili na pražském hlavním nádraží. Po zorientování se v systému pražského metra a úspěšném nalezení hotelu, poskytnutého organizátory, jsme dospěli k závěru, že kromě ruchu velkoměsta nás večer čeká ještě získání přístupu k tiskárně, jelikož naše vybavení pro soutěž nebylo kompletní. Jedna drobnost nám chyběla. Přihláška. Bez ní sice není možné do areálu soutěže vůbec vstoupit, ale to přece nevadí. Shodou okolností měl nedaleko našeho ubytování bydliště Šimonův bratr, který se podvolil nátlaku a potřebný dokument nám vytiskl. Už nic tedy nebránilo prohýření celého večera ve všemožných koutech pražského sídliště a pozorování (prý) extrémně napínavého utkání fotbalu na obrazovce televizoru v místní hospůdce.

Následného rána jsme se po exkluzivní snídani zprostředkované personálem našeho ubytovacího zařízení odhodlali a zamířili směrem na Výstaviště Letňany, kde se soutěž měla již za několik desítek minut odehrát. Po uvítání pořadateli, průvodním slovu předsedy Senátu Parlamentu České republiky, Miloše Vystrčila, a občerstvení se připravenými laskominami pro soutěžící, jsme byli konečně připraveni na tři hodiny intenzivního řešení zapeklitých úkolů. Po zaznění startovacího gongu jsme rozbalili obálku s prvními sedmi úlohami. Jakmile někdo z nás nějakou úlohu vyřešil, odnesl ji kontrolorům a pokud byl výsledek správný, dostal úkol následující. Cílem bylo vyřešit co nejvíce problémů, přičemž jejich obtížnost se postupně zvyšovala, a zároveň hrál roli i počet pokusů o odevzdání.

Naše týmová kooperace, ochota si navzájem pomoci, dobrá nálada a připravenost nám ovšem zajistili značnou úspěšnost a relativně slušné umístění. Se ziskem 54 bodů jsme mezi konkurencí více než 350 dalších týmů vybojovali 33. místo v kategorii.

Navraceli jsme se domů se zaslouženým pocitem hrdosti na naše výsledky, a především vědomosti a schopnosti, které nám dosažení tohoto umístění umožnili, a na kterých má zasloužený podíl i náš učitel fyzikálního semináře Pavel Dlouhý.

A pro zájemce přikládám příkladnou úlohu ze soutěže s názvem Osamělý Malý princ:

Malý princ se na svojí planetce B 612 nudil, tak ho napadlo, že si začne sám se sebou házet míčem. Hází ho z výšky 1,5 m nad povrchem a ve stejné výšce jej chce také chytit po tom, co míč obletí kolem celé planetky. Jak dlouho bude trvat jeden takový hod? Předpokládejte, že planetka B 612 má poloměr 10 m a její hustota je stejná jako hustota Země.