V rámci realizace projektu Jean Monnet proběhl projektový den z historického úhlu pohledu. Během něho žákyně a žáci pracovali s materiály, které jim měly rozšířit jejich vědomosti o EU a posílit jejich kritické myšlení.
9. 5. 2025 - Mgr. Miroslav Flieger
Projekt Jean Monnet – Naše EU – Cesta domů do Evropy
Každá třída pracovala několik hodin pod vedením svého vyučujícího, žákyně a žáci hledali informace, odpovědi na otázky a formulovali vlastní názory. Ve druhé části pak následovala beseda se vzácným hostem, bývalým premiérem, eurokomisařem a předsedou ČSSD panem Vladimírem Špidlou.
Níže jsou ohlasy našich žákyň a žáků, z nichž vyplývá, že právě přednáška a beseda je zaujala nejvíce.
Dne 15. dubna se žáci třetích ročníků a septim zúčastnily projektu s názvem Jean Monnet, zabývající se významnými osobnostmi Evropské unie. Po hodinovém úvodu historie a významných osobností EU naši školu přišel navštívit i bývalý evropský komisař a Český premiér Vladimír Špidla. Jakožto bývalý evropský komisař dokázal studentům představit podrobné fungování legislativních změn, regulací a celkového chodu uvnitř EU. Nato následovala chvíle pokládání otázek od samotných studentů. Padaly dotazy ohledně budoucnosti EU a jejím vývoji, funkci Visegrádské skupiny, zkušenosti z naší českou politikou, jakožto z pohledu premiéra a nevyhnula se zde ani vážná témata, jako dosavadní konflikt na Ukrajině a jeho vliv na Evropu. Celá konference se tak nesla v positivním duchu, kdy životní zkušenosti člověka dají studentům více, než pouhá teorie. I přestože dnešní program byl spíše připraven pro studenty, jež budou po studiu pokračovat k právním a politologickým oborům, díky skvěle zpracovanému programu si den užili žáci i s jiným zaměřením a odnáší si spoustu nových vědomostí. (Bára Záhorová 7EA a Lukáš Bukovjan 3.D)
Dne 15. dubna jsme se ve škole zúčastnili projektu zaměřeného na fungování Evropské unie. Jedním z hlavních bodů programu byla beseda s panem Vladimírem Špidlou, bývalým eurokomisařem a významným politickým představitelem. Podělil se s námi o své zkušenosti z evropské politiky, vysvětlil, co obnáší práce v institucích EU, a přiblížil nám, jaký vliv má Evropská unie na každodenní život občanů. Celý projekt pro nás byl velmi přínosný, nejen že jsme se dozvěděli spoustu nových informací, ale také jsme získali hlubší porozumění tomu, jak EU funguje a proč je důležitá. Beseda byla zajímavým a inspirativním zpestřením našeho školního dne. (Karolína Kostková, 3.C)
Přednáška byla velmi obohacující a naučná. Ze začátku jsem se dozvěděla o vzniku Evropské unie, jako například to, že za takového zakladatele se považuje Jean Monnet či Robert Schumann. Poté jsem zjistila i něco o samotném Vladimíru Špidlovi. Ku příkladu byl komisař a měl svůj kabinet (vybraní lidé, kteří ale nesmí být všichni stejné národnosti). Jeden z jeho hlavních názorů je to, že se zastává funkce evropské armády. Celkově mi tahle přednáška rozšířila znalosti velmi zajímavým a atraktivním způsobem. (Natálie Hasíková, 3.A)
Jedním z největších přínosů, které pro nás diskuse mají, je získání různých úhlů pohledu na stejnou věc. A člověk s takovými zkušenostmi, jako je pan Vladimír Špidla, jich může nabídnout opravdu mnoho. Kromě toho pro mě byla přednáška poutavá a líbilo se mi jeho vyjádření jak k současné migrační politice, tak k aktuálnímu dění ve Spojených státech. Celkově byla určitě nejlepší částí dnešního projektového dne. (Rozálie Provalilová, 3.A)
Dne 15. dubna navštívil naši školu Vladimír Špidla, bývalý premiér ČR a evropský komisař. Se studenty debatoval o fungování Evropské unie, jejím významu a roli České republiky v evropské politice. Studentům přiblížil své zkušenosti z Evropské komise a odpovídal na otázky týkající se aktuálních témat i budoucnosti Unie.
Beseda byla pro studenty cennou příležitostí lépe pochopit evropské dění a zamyslet se nad významem občanské angažovanosti. (Adam Prokop, 3.C)
V úterý 15. dubna jsme se zúčastnili programu, jehož cílem je vzdělávat studenty o Evropské unii. Na naši školu zavítal Vladimír Špidla, který nám poutavě vysvětlil základní funkce EU. Beseda byla navíc doplněna diskusí, během níž měli studenti možnost klást dotazy.
Program byl velmi přínosný a pomohl nám lépe pochopit, jak Evropská unie funguje a jaký má dopad na náš každodenní život. Takové akce obohacují výuku a rozšiřují obzory studentů. (Zuzana Stará, 3.D)
Děkuji všem účastníkům projektu za aktivní účast i zpětné vazby.