25. 9. 2017 - Kateřina Juráková, 3A

Výměnný pobyt Španělsko – Česká republika

Někteří studenti naší školy se dobrovolně zapojili do vzájemné spolupráce se španělskou katolickou školou Santo Domingo – Villanueva de Castellón, Valencie. 8.9. - 17.9.2017 jsme Španělsko navštívili my a v říjnu Španělé přijedou k nám.


Po příletu do Valencie nás rodiny velmi vřele přivítaly. Poté jsme se společně přesunuli do hodinu vzdáleného městečka Villanueva de Castellón, kde právě probíhala slavnost Moros y Cristianos, takže jsme byli pohlceni vírem španělských tradičních oslav.

Následující den jsme objevovali krásu města Valencie. Vystoupali jsme na věž San Miguelete, odkud jsme měli nádherný výhled na historickou, ale i moderní část města, ochutnali jsme španělské speciality, například typické národní jídlo Paellu, Gazpacho, Tortilla de patatas nebo Bocadillos. I přes chladnější počasí jsme neodolali a na konci dne vběhli do moře.

Neděli jsme strávili s rodinami, které pro nás měly předem nachystaný program.

Při návštěvě školy jsme byli překvapeni pravidly, které žáci beze slov dodržují, jako je povinné nošení uniforem ve škole. Také nás zaujal rozvrh hodin, způsob výuky nebo vztahy mezi učiteli a žáky. Zatímco oni se pilně učili, my jsme s obdivem pozorovali vyučované předměty a po třech hodinách, o jejich jediné přestávce trvající 45 minut, s nimi diskutovali o rozdílu výuky v Česku a ve Španělsku. Následovaly další dvě hodiny a poté jsme se odebrali každý do své hostitelské rodiny na oběd, který ve Španělsku trvá až 3 hodiny. Po odpočinku následovaly exkurze. Každý den jsme objevovali nová místa. V pondělí jsme byli v městečku Bocairent, v úterý jsme navštívili univerzitní město Xátiva. Uprostřed našeho prvního společného týdne, ve středu, jsme představovali prezentace o České republice a městu Zlín. Ve čtvrtek jsme vyjeli ven z centra města poznávat okolní přírodu.

V pátek byla uspořádaná večeře na rozloučenou, která ukončila první část výměnného pobytu mezi našimi školami.

Tento výměnný pobyt byl pro mě velmi přínosný. Seznámila jsem se se španělskou kulturou, rodinným životem, gastronomií, odlišným školským systémem, procvičila jsem si španělský i anglický jazyk, ale hlavně jsem měla krásnou příležitost najít si nové kamarády a poznat velmi vřelé a pohostinné lidi. Za tuto zkušenost jsem velmi vděčná a s radostí se těším na příjezd španělských studentů k nám.

Rádi bychom na závěr poděkovali za podporu statutárnímu městu Zlín, které prostřednictvím Fondu pro mezinárodní styky statutárního města Zlína přispělo částkou ve výši 20.000 Kč na úhradu cestovních nákladů zapojených žáků i učitelů.