30. 10. 2017 - Tereza Růžičková, 8OA

Výměnný pobyt španělských studentek ve Zlíně

Od soboty 7. října jsme ve Zlíně měli možnost hostit španělské studentky a učitele z městečka Villanueva de Castellon, které jsme v rámci našeho výměnného pobytu navštívili minulý měsíc. Ačkoliv je počasí v jejich rodném kraji dost rozdílné a Španělsko opouštěli ve třicetistupňových vedrech, na poznávání Česka se velice těšili. Nezalekli se ani předpovědi počasí a s plnými kufry zimních bund vyrazili, podle jejich domnění, prozkoumávat sever Evropy.


Již v pátek po brzkém ranním příletu do Prahy na deset děvčat a dva vyučující čekala na letišti paní profesorka Frgalová spolu s dalšími zástupci naší skupiny. V průběhu pátku a sobotního dopoledne tak měli Španělé možnost prohlédnout si historické centrum a nejvýznamnější památky našeho hlavního města. 

V sobotu večer přijeli společně vlakem do Otrokovic, kde už na nádraží čekali ostatní studenti z naší školy spolu se svými rodinami. Po ubytování v našich domovech a první společné večeři jsme se všichni zúčastnili menšího posezení v restauraci, kde jsme měli šanci si po několika týdnech znovu popovídat. Někteří z nás španělsky, někteří raději procvičovali angličtinu. 

Nedělní den probíhal zcela v režii hostitelských rodin. Většina z nás proto jako program zvolila výlet do okolí nebo rodinnou sešlost, přibližující zdejší prostředí a způsob života. Španělská děvčata ale nejvíce zaujalo nákupní centrum, které večer chtěly společně navštívit. 

Od pondělí s námi Španělé chodili do školy a navštěvovali hodiny podle jejich speciálně upraveného rozvrhu, obsahujícího zejména hodiny angličtiny, španělštiny, tělocviku a hudební či výtvarné výchovy. Na odpoledne byl vždy naplánovaný výlet do bližšího okolí Zlína. V pondělí jsme byli v ZOO Lešná, v úterý v Luhačovicích, ve středu nás čekal celodenní výlet do Buchlovic a Uherského Hradiště a ve čtvrtek jsme navštívili zlínské muzeum, galerii a mrakodrap. Poslední večer jsme spolu s našimi rodiči a vyučujícími jako oslavu na rozloučenou zorganizovali opékání špekáčků v lese nad naší školou spolu s pohoštěním a diskotékou v jídelně. 

V pátek ráno odjížděli Španělé po náročném týdnu zpátky domů. I přes ne úplně příznivé počasí a brzké vstávání ale byli pobytem zde nadšeni a odjížděli domů se spoustou nových zkušeností, zážitků, přátelství a samozřejmě i fotografií a suvenýrů.