4. 4. 2018 - RNDr. Tomáš Danielis

Zimní kurz v Tauplitzu

Ve dnech 18. – 22. 3. 2018 absolvovalo 53 žáků sekund zimní kurz v rakouském Tauplitz, kteří byli rozděleni do 4 lyžařských a jednoho kombinovaného lyžařsko-snowboardového družstva.


Týden před letošním kurzem nás předpověď trochu překvapila či až zaskočila, noční teploty - 20°C a přes den kolem -15°C a k tomu i značná nadílka čerstvého sněhu. Říkali jsme si, zda se žáci nezlomí někde v zatáčce, nezapadnou v závěji či nepřimrznou k lanovce, na druhou stranu ve 2. polovině března jezdit na čerstvém přemrzlém sněhu také není úplně špatné. V podstatě letos na prašanu se v Česku nelyžovalo, tak si aspoň žáci užijí pravých zimních alpských podmínek.

Naštěstí původní předpověď se úplně nenaplnila. Každopádně v noci jsme měli kolem -10°C, přes den se teplota pohybovala kolem -5°C a nadílka čerstvého sněhu byla v menším množství a každé ráno. Tak jako každoročně byla celková mocnost sněhové pokrývky celkem vysoká, ve vrcholových partiích 290 cm a v údolí 70cm, což jsou sněhové podmínky vynikající.

Středisko Tauplitz je kromě výše uvedené sněhové pokrývky i v jarních měsících vyhlášené i vysokým počtem slunečných dní. Tento aspekt zpočátku úplně nevyšel, ale na závěr kurzu nám to bylo vynahrazeno.

První lyžařský den nás totiž trochu potrápila mlha, která se přelévala po sjezdovkách velmi intenzivně a někdy to vypadalo jako cílené pronásledování celého družstva. V podstatě žáci se naučili nový termín a to „bílá tma“ a také nový druh pohybu: jedu, ale nevidím kam. Této drobné alpské patálii jsme uprchli směrem do údolí, kde viditelnost a podmínky byly vynikající. Další den se mlha začala ztrácet, ale stále chyběla pravá alpská panoramata včetně pohledu na vyhlášený ledovec Dachstein. Třetí den se nám začaly zjevovat okolní štíty a žáci si užívali tohoto střediska se vším všudy. Závěrečný den bychom mohli nazvat „lyžovačka v Alpách na plné pecky“.

Další velkou výhodou naši lokality, kromě spaní přímo na sjezdovce, jsou relativně velmi prázdné sjezdovky v tomto termínu, což jsou pro výcvik a pohodu na kurze aspekty velmi významné.

Na závěr je nezbytné a nejdůležitější konstatovat, že pro úspěšné fungování kurzu je ale nálada a atmosféra zúčastněných. Tyto dva aspekty byly splněny na 100%. Na svahu žáci na sobě pracovali, neustále se zlepšovali a pohybově se posouvali dál.

K pohodové atmosféře kurzu jednoznačně přispěly i večerní společné programy žáků.

Děkujeme všem účastníkům za výše uvedený přístup a chování.

Ve fotogalerii se můžete přesvědčit o charakteru počasí a atmosféře celého kurzu, kde se vám potvrdí výše uvedené informace.

SKOL a budeme se těšit na další společné sportovní akce.

Fotogalerie