29. 6. 2018 - RNDr. Tomáš Danielis

Vodácký kurz Wildalpen - Salza

Největší skupina žáků v počtu 73, se v čase sportovních kurzů, zúčastnila vodáckého výcviku na vyhlášené perle rakouských řek.


Jako organizátoři jsme letos před kurzem byli v jakémsi napětí. Důvodem byly velmi povedené poslední ročníky, kdy nám vycházelo nejen počasí, ale i stav vody v řece a samozřejmě velmi pozitivní přístup žáků k výcviku. Říkali jsme si, že není normální, aby nám v Alpách všechno tak vycházelo.

Nyní po skončení kurzu, ale musím konstatovat, že můžeme letošní kurz opět považovat za obzvláště vyvedený.

Ale popořádku.

Základem jsou dvě věci: stabilní či slušné počasí a pozitivní přístup žáků a to letos bylo opět splněno.

Původní předpověď počasí nám slibovala značný přísun dešťových srážek a celkem ochlazení. Naštěstí se toto začalo naplňovat až v pátek. Do čtvrtka nám vládlo krásné slunečné počasí a až v noci na pátek lehce zapršelo a ochladilo se. Obzvlášť velkou pochvalu si zaslouží 40ti členná skupina, která i přes tuto změnu počasí vyrazila v pátek 8:45 na vodu. Obdiv je znásoben tím, že dle základních vodáckých pravidel se na vodu vyjíždí zásadně až po 10 hodině a to, co pluje po hladině před touto hodinou, jsou zbytky vodáckého materiálu po předešlém dni či tzv. přízraci. Je ale pravdou, že někteří ráno vypadali po 4 dnech pádlování a ve značně chladném ránu trochu jako zombie, takže tím pádem jsme v klidu mohli na vodu.

Také jsme měli neskutečné štěstí, protože z pátku na sobotu se kopce po okolí ocitly pod lehkou sněhovou přikrývkou, ale to jsme už byli všichni doma v postýlce.

Ještě je nutné se zmínit o výcviku na vodě. První den při nácviku byli někteří hodně rozčarovaní z toho, že voda teče a loď jede, kam chce řeka. Někteří vypadali tzv. jak sršeň na bombóně, další to pojímali ve smyslu, však se to nějak zvládne. Tento přístup se rapidně změnil, co druhý den nastoupili na řeku, která má kupodivu zatáčky a kde někteří vyjeli jak ovce na porážku či tzv. na pohodu. Po projetí dvou zatáček všichni pochopili, že se musí zamakat na technice pádlování a na spolupráci obou členů posádky. Tato úvodní kontrolní pasáž je úmyslně nachystaná na trénink na přehradě, která ihned následuje a tato léty vyzkoušená kombinace se letos opět osvědčila. Tento trénink byl následně oceněn v dalších dnech, kde všichni výkonnostně poskočili úžasným způsobem.

 Rád bych doplnil ještě několik postřehů z tohoto týdne:

-          Voda je opravdu studená

-          Liška fakt sežere nezajištěné jídlo

-          Gril se sám neroztopí

-          Odpadky se samy neuklidí

-          Neoprén přes noc neuschne

-          Dobře si popovídat face to face je lepší než čumět do mobilu

-          Jak může hudba ovlivnit mentální úroveň účastníků a jejich chování.

-          Kdo mi uklidí ve stanu?

-          Nádobí nemá nožičky

 

Závěrem musíme konstatovat, že letošní kurz patřil mezi další TOP kurzy a k tomuto jednoznačně přispělo i to, že se nikdo nezranil či neonemocněl a počet plavajících lodí byl naprosto zanedbatelný.

Všem účastníkům děkujeme za parádní kurz a budeme se těšit na další společné akce.

Průběh a atmosféru kurzu si můžete prohlédnout na následujících fotkách a videích:

https://www.zonerama.com/gymzl-tvkurzy/Album/4427249