29. 6. 2018 - RNDr. Eva Pomykalová, Mgr. Radek Šipula

Švédsko 2018

Ve dnech 15. 6. - 23. 6. se 85 členná skupina žákyň a žáků prvních ročníků a kvint v doprovodu čtyř vyučujících zúčastnila poznávacího zájezdu CK Skandia - Czech tour do Švédska se zastávkou v Kodani.


Během devíti dnů si všichni užili krásnou švédskou přírodu, seznámili se s tradicemi a zvyky švédského království, poznali kraje Skåne a Småland, navštívili dvě největší švédská města - Stockholm a Göteborg a také hlavní město Dánska Kodaň.  

Putování po Švédsku začalo návštěvou dřevěného protestantského kostelíku z roku 1663 v Bottnarydu a procházkou po unikátní tundře Dumme Mosse nedaleko města Jönköping. V Jönköpingu pak následovalo muzeum zápalek, hokejová hala místního klubu HV 71 a v sousedním městě Huskvarna muzeum firmy Husquarna.  

Cestou do Stockholmu se účastníci zájezdu zastavili v zahradách královského paláce Drottningholm, který je sídlem švédské královské rodiny. Ve Stockholmu navštívili městkou radnici se Zlatým sálem a Modrou halou, kde se každoročně uděluje Nobelova cena, staré město Stortorget s barevnými měšťanskými domy, viděli střídání stráží s živou vojenskou hudbou a korunovační katedrálu. Závěr výletu do Stockholmu patřil návštěvě Vasa muzea, které ukrývá světový unikát - válečnou loď ze 17. století. 

Poznávání Göteborgu začalo okružní jízdou, a pak po řadě následovaly Feskekörka (rybí trh), Saltholmen (slané místo připomínající Norsko, muzeum firmy Volvo, poté Universeum  (přírodovědně-technická expozice). Výlet do Göteborgu

ukončila návštěva místního zábavního parku Liseberg, kde pro většinu byla vrcholovým zážitkem jízda na horské dráze Helix.

Jeden den patřil malebnému městečku Gränna s rozhlednou, skanzenem a unikátní ruční výrobou lízátek a ostrovu Visingsö v jižní části jezera Vättern, druhého největšího jezera ve Švédsku.

Kromě cestování a poznávání byl na programu sportovní den, kdy i přes nepřízeň počasí si téměř všichni užili krásu jezera Svansjön na kánoích a mnozí se projeli kolem jezera na kole.  

Cesta domů vedla přes losí safari u města Markaryd, město Lund, univerzitní město v jižním Švédsku s univerzitou založenou v roce 1666, a s románskou katedrálou, Öresundský mostspojující švédské přístavní město Malmö s Kodaní a dánské městečko Dragor s pevností. Odtud se všichni aspoň na chvíli pohledem vrátili zpět do Švédska. Pak již následoval trajekt do německého přístavu Rostock a noční cesta do Zlína.