25. 9. 2018 - Karen Sovjáková, 3C

Výměnný pobyt na španělské partnerské škole

Devítičlenná skupina našich žákyň a učitelek zavítala v minulém týdnu na partnerskou školu do španělského města Santo Domingo ve Villanueva de Castellón poblíž Valencie.


Ve dnech 14. až 22. září se sedm žákyň z naší školy zúčastnilo vyměnného pobytu ve Španělsku pod dozorem paní učitelky Frgalové a paní učitelky Ročkové. Naše cesta začala v Otrokovicích, odkud nás vlak vzal na Pražské nádraží, do Valencie jsme pak přiletěly okolo desáté večer, kde nás přivítali naši španělští přátelé. Společně jsme poté strávili večer v jedné z restaurací, kde jsme ochutnaly snad všechny druhy tapas. K velkému překvapení nás Češek není zmrzlina ve Španělsku o půlnoci žádný problém. V sobotu ráno jsme všichni vyrazili do Valencie a i přes únavu a špatné počasí jsme si výlet nakonec užili. Neděle pak byla pro všechny z nás individuální, poněvadž si každá z rodin připravila jiný program. Pondělní ráno se nijak nelišilo od toho našeho, možná až na dobu vstávání, jelikož Španělé začínají vyučování v 8:30. Výuka probíhala ve všechny dny stejně a každé odpoledne nás čekala exkurze. Viděli jsme přírodní rezervaci La Murta - krásná procházka španělskou krajinou, hrad a město Xativa, arabský palác v městečku Anna a jezero Albufera, kde se nám až na drobné porouchání motoru lodi také velmi líbilo. Ve čtvrtek jsme místo školy hned ráno vyrazili na nádhernou pláž, kde jsme následně strávili celý den. Poslední sobota byla opět v režii rodin, než jsme se sešli o půl osmé na letišti a za vřelých objetích se rozloučily s našimi novými přáteli. Zamáčkly jsme slzy, nastoupily do letadla a v Praze na letišti tak ukončily celou tuhle expedici.

Obrovským přínosem celého pobytu bylo poznání úplně jiné kultury než je ta naše, jiné zvyklosti, jiné povahy. Zatím co snídaně jsou tabu, večeřet v pozdních hodinách je naprosto normální a i když si ve tři hodiny odpoledne nemůžete koupit zmrzlinu kvůli siestě, o půlnoci bez problému. Španělé jsou velmi přátelský národ, přijali nás mezi sebe okamžitě, zahrnuli dárky a úžasnou pohostinností. Opustit tak skvělé prostředí bylo velmi těžké a nejedna z nás doufá, že se do této krásné země opět jednou vrátí.