1. 10. 2018 - RNDr. Tomáš Danielis

Roháče – Sivý vrch

Dne 21. 9. 2018 se 47 členná skupina žákyň a žáků zúčastnila jednodenního zájezdu do Tatranského národního parku.


Letos nás čekal už 4. ročník turistických výprav do Slovenských hor a opět nám byla štěstěna nakloněna v podobě slunečného podzimního počasí.

Vybrali jsme boční a ne moc známý hřeben Roháčů, který je vyhlášený výhledy na další hřebeny Roháčů a vrcholy Tater, Malou Fatru či Chočské vrchy. Tato trasa nepatří kilometry k nejdelším, ale díky převýšení je určena pro zdatnější turisty. Roháče jsou v podstatě jedinou částí Tater, kde můžeme mluvit o hřebenové turistice, ostatní túry jsou většinou vrcholového typu.

Hlavním atrakcí byl Sivý vrch 1805 m n. m., kde se nachází pro Tatry netypické vápencové skalní město. Tento výstup patří k náročnějším výstupům, protože z místa nástupu na vrchol se na 4 kilometrech překoná 880 metrů, což není rozhodně zadarmo. Cestou se nám postupně zjevovali okolní horské hřebeny a masívy spolu s výhledy do nedalekého údolí Váhu s Liptovskou Marou.

Po zdolání tohoto vrcholu jsme pokračovali přes sedlo Pálenice na další vrchol Brestová, kde se nám zjevili i další hřebeny Roháčů. Tento úsek nám lehce zpestřil silnější vítr, kdy došlo i k použití zimních čepic a v podstatě všeho, co se dalo obléknoutJ. Někteří jedinci byli lehce zaskočeni změnou počasí, kterou dole pod kopcem neočekávaliJ. Kdo se chtěl na chvíli schovat před větrem, tak musel zalehnout do kosodřeviny jak partyzán za Slovenského národního povstání. Každopádně někteří už snad pochopili, že na horách se počasí může změnit velmi rychle a nečekaně, na což byli také upozorněni, ale přece dole v buse to tak nevypadalo a oni mysleli,…..

Závěrečný 2 a půl hodinový sestup na Zverovku prověřil fyzické ale i morální schopnosti účastníků, protože sil postupně ubývalo a klesání mělo převýšení téměř 800 metrů.

I když náročnost byla vyšší než v předešlých ročnících a někteří jedinci nevěděli, co je náročnější tatranská turistika, je nutné konstatovat, že všichni prokázali velkou morální a fyzickou odolnost.

Po tomto zájezdu účastníci vědí, že zážitek musí být hlavně silný, protože slabé zážitky si nepamatujeme. Také víme, jak vypadá Hudcova rodinná trasaJ.

Závěrem nutno říci, že zájezd se povedl nejen díky úžasnému počasí a krásnému prostředí, ale především díky přístupu a dobré náladě všech účastníků.

Za předmětové komise tělesné výchovy a zeměpisu děkujeme všem účastníkům a budeme se těšit na další společné akce.

https://www.zonerama.com/gymzl-tvkurzy/Album/4648609

https://www.youtube.com/watch?v=OZXGrpNg0p4&feature=youtu.be