30. 9. 2019 - Karolína Komínová, 2A

Valencie 2019 - Výměnný pobyt

V pátek 6. 9. se naše patnáctičlenná skupina vydala do Valencie, kde na nás čekali španělští studenti, u kterých jsme měli strávit následující týden.


Potkali jsme se na vlakovém nádraží v Otrokovicích a nasedli na vlak do Prahy. V Praze jsme měli hodinový rozchod na oběd. Po skupinkách jsme se každý vydali jiným směrem. Naše kroky směřovali opět k hlavnímu nádraží, protože odtamtud jel autobus přímo na letiště. Na letišti jsme měli zhruba hodinu času, než jsme se museli jít odbavit. Při odbavování bohužel některé z nás důkladně prošacovali, a dokonce udělali test na drogy. Vše nakonec proběhlo bez problémů a my šťastně vzlétli směrem k našemu cíli. Ve Valencii na nás čekali rozzáření Španělé. Každý jsme si našli svého a rozjeli se do nedalekého městečka Villanueva de Castellón, kde nás čekala spousta jídla a první konverzace s našimi novými kamarády. Jelikož jsme se moc neznali, tak bylo těžké navázat konverzaci.

V sobotu nás čekal celodenní výlet do Valencie. Sešli jsme na nádraží a vlakem se vydali vstříc víru velkoměsta. Nejdříve jsme se vydali kolem vlakového nádraží na náměstí, kde jsme mohli spatřit radnici, poštu a divadlo. Zde jsme usedli na lavičky a dali si svačinu. Každý jsme dostali jejich typickou bagetu s jamón(šunkou)nebo chorizem. Dále na nás čekala centrální tržnice Valencie. Zde bylo spoustu jamón, ryb, krevet, sendvičů, zeleniny, ovoce a spoustu dalšího. Prošli jsme ji křížem krážem a vydali se na oběd. Měli jsme tradiční španělský pokrm, paellu. Před samotnou paellou nám servírovali různé pochutiny. Nejvíce nám chutnaly pečené brambory polité oranžovou omáčkou – patatas bravas. Pak přišla na řadu paella. Bohužel to byla paella de marisco, paella s mořskými plody, takže jak u nás, tak i u některých Španělů se moc nesetkala s úspěchem.

Po ne zrovna vydařeném obědě jsme se vydali zpátky do centra. Zhlédli jsme la casa estrecha – úzký dům, který měl na šířku pouze 107 cm. Viděli jsme obrovského tancujícího Pikachua, spoustu vyskládaného zboží jen tak na ulici, krásné domy a spoustu dalšího. Co nás ale uchvátilo, byl výhled z věže na Valencii. Poté jsme už měli jen krátký rozchod, který jsme vyplnili výměnou českých a španělských slov, oblíbili si obzvlášť spojení „dětská postýlka“, a vydali jsme se vlakem zpátky do Villanueva de Castellón.

V neděli nás čekal program v rodinách. Velká skupina se sjela na chatu s bazénem, kde společně poobědvali. Jiní se jali prozkoumávat krásy okolí. Každopádně jsme si to moc užili.

V pondělí přišel školní den a odpolední výlet do delfinária. Pro Španěly to byl první školní den, takže bylo milé pozorovat to hemžení a zmatek. Nás ale čekala prohlídka školy. Nakoukli jsme i do zákoutí, kde normální studenti nesmí. Dokonce jsme si prohlédli místa, kam ani profesoři nesmí. Abychom nerušili, tak jsme se vydali prohlédnout si městečko a zjistit o něm pár informací. Po ukončení výuky jsme se každý vydali na oběd do rodin. Dále nás čekala prohlídka delfinária. Zde jsme měli soukromého průvodce, který krásně mluvil Španělsky. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, podívali se na vystoupení delfínů a to byl konec prohlídky. Ve Valencii jsme ještě chvíli zůstali. Prošli jsme se bývalým korytem řeky, kterou odklonili kvůli záplavám. Dnes jsou tam parky, lunaparky, jezírka, skateparky, běžecké dráhy atd.

V úterý už nás čekala výuka s našimi kamarády. Nejdříve jsme měli tělocvik, kde jsme si zahráli španělské hry. Se staršími studenty jsme hráli volejbal a fotbal. Následovala pro nás volná hodina, španělština a oběd. Po obědě jsme se autobusem vydali do nedalekého města Xátiva, kde nás čekala prohlídka hradu. Měli jsme opět výborného průvodce, takže ti, kteří měli španělštinu už více let, mu krásně rozuměli. Hrad měl hodně arabskou podobu, protože sloužil jako hlavní sídlo Maurů, kteří Španělsko, na velkou část historie, obsadili. Dokonce jsme viděli i přírodní ledničku, kde se uchovával led.

Ve středu nám bohužel plány překazil déšť, ale našli jsme si náhradní program. Dopoledne nás čekaly tři hodiny španělštiny, angličtina a jeden z volitelných předmětů, latina, ekonomie nebo chemie s fyzikou. Odpoledne jsme se vydali do

nákupního centra a nakoupili suvenýry domů, či nějaký kus oblečení.

Ve čtvrtek nás měl čekat den na pláži, ale kvůli nepříznivému počasí jsme byli nuceni vymyslet náhradní program. Dopoledne na nás nečekalo vyučování, ale prohlídka trhu, kuchtění v Mercadoně a speed dating se španělskou částí naší výpravy. V Mercadoně, což je typický obchod, si pro nás paní učitelky připravili program. Rozdělili jsme se do skupin a dostali za úkol uvařit nějaké tradiční jídlo Španělska. Samozřejmě jsme ho nevařili, ale jen našli potřebné ingredience. Za určitý čas jsme se sešli a představovali si potřebné suroviny. Někteří z nás to vzali ve větším měřítku a připravili i dezert, nápoje a svíčky. Naskládali jsme potraviny zpět do regálů a vydali se zpět do školy. Tam jsme v pěti minutách zjišťovali informace, pomocí naší skvělé znalosti španělského jazyka, o Španělech, se kterými jsme si nestihli popovídat. Odpoledne nás čekala v kině španělská komedie, které rozuměla pouze hrstka z nás.

V pátek byla kvůli záplavám zrušena škola, takže nás opět čekal program s rodinami. Někteří sledovali španělský basketbalový tým, jiní se vydali na oběd do Valencie a další se byli nakonec aspoň kouknout na pláž. Poté už přišlo jen srdceryvné loučení, závěrečné focení a náš pobyt byl u konce. Pár z nás, možná i Španělům, ukápla slzička.

To svědčí o tom, že jsme si ten týden velmi užili. Máme galerie plné fotek, společné skupinové konverzace a hlavně spoustu zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat. Moc děkujeme paní Ivě Ročkové a Evě Frgalové, že nás vzali s sebou a hezky se o nás starali. Díky nim jsme i my, co máme pouze rok španělštiny, rozuměli průvodcům, a tak se dozvěděli nové informace. Opravdu jsme si to užili a ¡Hasta luego en abril!