7. 12. 2020 - Matyas Výhonský, Tomáš Kocián, 6XB

Europasecura 2020 - Celostátní finále

Jak jste se mohli dočíst na konci minulého školního roku, postoupili jsme do celostátního kola soutěže Europasecura. Vzhledem k okolnostem se toto kolo bohužel nemohlo odehrávat na vojenské základně v Brdech, ale pouze v online verzi.


Ve středu 25.11. jsme měli ještě den čas do zahájení soutěže, a tak jsme se sešli, abychom se poradili a ujasnili si priority. Bylo nám jasné, že konkurence bude veliká, a tak jsme přípravu rozhodně nepodceňovali. Ve čtvrtek odpoledne začal program, který se protáhl až do večera. Pokračoval ve čtvrtek ráno přednáškou, a dále simulací až do osmé hodiny večerní. Závěrečná část proběhla v sobotu dopoledne s vyhlášením výsledků kolem druhé hodiny.

Většinu programu tvořila simulace evropského výboru CORPS, doplněná národním večerem (Představení reprezentující země), či vědomostním kvízem. Diplomatická jednání byla složitá a zdlouhavá, a přinesla nám pochopení, proč se mnohé politické záležitosti protahují. Jako příklad z naší soutěže lze uvést, že po asi půlhodině jednání bylo za velkého úspěchu slovo vojenská mise změněno na slovo mírová mise. Sice to nemělo žádný dopad, ale všichni byli spokojeni.

Po konečném sečtení bodů jsme se umístili na 5. místě, což sice považujeme za úspěch, stále však cítíme zklamání, protože od medailových pozic nás dělilo pouze pár bodů.