23. 4. 2021 - Mgr. Eva Adamíková

Úspěch našich studentů v argumentační soutěži Mezinárodní Středoškolský Moot Court

Moout court je soutěž, která simuluje soudní proces tak, aby byl co nejautentičtější. Soutěžící mají za úkol nastudovat právní případ, vypracovat písemné podání a poté jej v ústním kole před soudem obhájit. Písemné podání i ústní část se boduje a výsledkem soutěžícího týmu je součet bodů z obou kol. Soutěž se zabývá lidskými právy. Ostatně soud, u kterého celý proces probíhá, je Evropský soud pro lidská práva spadající pod Radu Evropy. Samotným smyslem účasti je pak vhled do fungování tohoto soudu, rozvinutí argumentačních schopností, týmové spolupráce, ale hlavně příprava na budoucí profesi.


Soutěž pořádá PF UPOL, v letošním roce v on-line podobě. Tématem roku 2021 je rozpuštění demonstrace ve fiktivním státě Agnosie. Ta se však konala během pandemie nové nemoci. Demonstrace silně ohrozila nejen zdraví demonstrujících, ale také dalších obyvatel. Pořadatelé stát žalují proto, že podle nich omezil jejich svobodu projevu a shromažďování. Stát naopak tvrdil, že demonstrace musela být rozpuštěna, aby Agnosie předešla dalším problémům… 

 Tento rok se soutěže účastní David Fryšták a Jiří Cholasta ze 3.B Naši studenti úspěšně sepsali písemné podání a v pátek, 16. dubna, se zúčastnili ústního kola. David s Jirkou postoupili s nejvyšším počtem bodů a v dalším kole se utkají se soutěžícími z Prahy, Brna a Bratislavy.

 Toto mezinárodní kolo se koná 7. května a my Davidovi s Jirkou přejeme hodně štěstí a děkujeme za příkladnou reprezentaci naší školy!