29. 4. 2021 - Lenka Galatíková, 4C

Reprezentovala jsem Českou republiku na Global Youth Summit

Ve dnech 23.-25. dubna 2021, v rámci projektu Global Youth Mobilization, který vznikl vznikl teprve nedávno a reaguje na situaci spojenou se vzděláváním v době pandemie, proběhl historicky první Global Youth Summit. Projekt Global Youth Mobilization propojuje šest největších mládežnických organizací světa včetně Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE) se Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) s Organizací spojených národů (OSN) a dává si za cíl spojit více než 250 miliónů mladých lidí z celého světa. Českou republiku na Summitu reprezentovalo celkem devět účastníků DofE a já můžu hrdě napsat, že jsem byla jedním z nich!


Tématem Summitu bylo řešení dopadů covid-19 a klimatických změn na životy mladých lidí. V rámci nabitého programu jsme měli možnost aktivně jednat s vrstevníky z celého světa, vládami i tvůrci politiky a vymýšlet řešení celosvětových i lokálních problémů zapříčiněných pandemií.

Během víkendu jsem se zúčastnila řady velmi zajímavých a inspirativních zasedání (sessions). Protože jsem vedoucí turistického oddílu mládeže Medvědí stopa Holešov, a také instruktorkou zážitkové pedagogiky v Tokaheya s.r.o., nejvíce mě zajímaly schůze věnované právě vzdělávání. Bylo skvělé poznat skautské vedoucí z Nigerie, Bangladéše nebo Brazílie a poslouchat jejich zajímavé příběhy a přijít na to, že i přesto, že nás dělí tisíce kilometrů, máme v oddílech podobné zkušenosti, řešíme obdobné problémy.

Mojí nejoblíbenější částí dne se staly „Networking sessions“, kde jsme s ostatními účastníky mohli otevřeně sdílet pocity ze schůzí, a také jsme se snažili společně přijít na to, jak naše nové znalosti reálně využít.

Vzhledem k tomu, že Summit probíhal převážně v angličtině, musím poděkovat všem vyučujícím tohoto krásného jazyka, které jsem na své cestě gymnáziem potkala. Moc si vážím všeho, co pro své studenty děláte! Kdyby mi totiž někdo před čtyřmi lety řekl, že úspěšně složím zkoušku CAE a že budu schopná mluvit před velkým množstvím lidí z různých koutů světa, nevěřila bych.

Mé poděkování však patří především Mgr. Miroslavu Fliegerovi, který mi byl po celou dobu plnění DofE skvělým mentorem. Bez jeho podpory bych se Summitu účastnit nemohla. Děkuji Vám za vše!