27. 6. 2022 - Adam Kutálek, 3.A

Ohlédnutí se za pobytem v Osnabrücku

V okamžiku, kdy se ke mně poprvé dostala nabídka Schnupperwoche v Osnabrücku, se mi začala v hlavě tvořit nějaká očekávání. Nutno podotknout, že tato očekávání nebyla malá – přesto byla do jednoho překonána.

Samotné prostory Hochschule Osnabrück byly překrásné. Obrovské moderní komplexy inkorporující zeleň a přírodu do svého designu tvořící moderní kampus vás nejen ohromí, ale také nabijí pozitivní energií. Ta v Osnabrücku teče proudem, a to nejen na akademické půdě. Atmosféra byla opravdu nevídaná. Všude … v centru, v Jugendherberge nebo třeba i na procházce v blízkém lesíku najdete převážně velmi milé lidi, se kterými se vůbec nemusíte bát trochu zapovídat.


Programy na jednotlivých fakultách byly, kulantně řečeno, přinejmenším výživné. Velkou překážkou pro mnohé, minimálně z hlediska boje o udržení pozornosti, byly dlouhé powerpointové prezentace, např. o studijních oborech, možnostech financování studia apod. Ty byly pochopitelně výhradně v němčině. Když tyto parametry skloubíte s kulometným mluvčím a přidáte dech beroucí respirátor, dostanete opravdu smrtelnou trojkombinaci. To je však asi jediná negativní věc, kterou bych zmínil – zbývající interaktivní aktivity byly zajímavé a někdy i velmi zábavné. Mimo jiné třeba provádění po kampusu školy, prohlídky místních památek nebo praktická cvičení s místními učiteli a techniky stály opravdu za to.

Nakonec stejně nebudu nejvíce vzpomínat na místa nebo akce, ale na lidi. Jak na ty, které jsem potkal už v autobuse po cestě do Německa, tak na milé lidi spadající do množiny Osnabrücku a především pak na spoluúčastníky zájezdu z Nizozemí a Rumunska. S těmi jsme kolikrát proseděli celé večery nad debatami o našich zemích, našich životech a možných budoucích třeba právě v Německu. Kdyby se tedy někdo z vás čtenářů náhodou rozhodoval, jestli se přihlásit a napsat ten žádaný Motivationsbrief, vřele to doporučuji – zůstanou vám vzpomínky na celý život, zlepšíte si němčinu a jistě si to také taktéž užijete jako my.