27. 6. 2022 - RNDr. Tomáš Danielis

Vodácký kurz Wildalpen - Salza

Největší skupina žáků v počtu 76, se v čase sportovních kurzů, zúčastnila vodáckého výcviku na vyhlášené perle rakouských řek.


Téměř všichni jsme byli letos ve velikém napětí, jaké to bude po třech letech zpátky na Salze. Těšili jsme se, ale zároveň jsme měli obavy, jaká nová úskalí se objeví. Po nácviku na Dřevnici se nám trochu ulevilo, protože drtivá většina žáků chápala princip řízení lodi. Samozřejmě byli i někteří, co začali trochu pochybovat o svých schopnostech. Zde jsme se snažili vysvětlit, že síla není na vodě to nejdůležitější. Další zajímavé obavy dětí bylo z kempování, zda si dokážou vůbec uvařit jídlo. Naštěstí varianta kolektivního vaření, grilování či snídání zafungovala úžasně a všichni to zvládli.

Vodácký kurz vždy záleží na několika základních elementech: dobré počasí, příznivý vodní stav a pozitivní přístup žáků. Zde musím konstatovat, že letos vše vyšlo báječně. Pouze ve čtvrtek nám trochu zabouřilo a zapršelo, ale to je v červnu v Alpách celkem normální. Nyní musím vyzdvihnout velmi pozitivní přístup žáků k výcviku. Po úvodním výcviku v kempu byla většina žáků celkem překvapena, jakou má řeka sílu, i když neteče nijak dravě. V tu chvíli pochopili, že tu jsou na výcvikovém kurzu a jestli chtějí vše zvládnout, tak musí makat a hlavně ve dvojici dobře spolupracovat. Jak se říká, na vodě se poznávají charaktery lidí.

Druhý den, když jsme nastoupili na etapu, tak zpočátku se někteří ještě hledali, ale postupem času se obdivuhodně zlepšovali. K tomuto velmi pomohl trénink na přehradě hned v úvodu etapy a následující pohodový úsek. Některé děvčata měla zpočátku obavy, zda to silově zvládnou, ale během úvodní etapy velmi dobře pochopila, že tento typ řeky není ani tak o síle, ale o technice a spolupráci a vše perfektně zvládala.

Za učitelsko – instruktorský tým musím a chci říci, že všichni výkonnostně poskočili úžasným způsobem a prokázali chuť se něco nového učit. Kromě samotného výcviku bylo báječné na účastnících pozorovat, jak tráví společný čas při vaření, grilování, mytí nádobí, nakupování,…

Středeční podvečer po výcviku si 40 žáků dobrovolně zpestřilo výstupem na kopec Mitterberg (978 m n. m.) nad kempem, kde na ně čekalo převýšení kolem 380 m, což na trase něco přes kilometr je celkem dost. Odměnou za tento obtížnější výstup byly úžasné výhledy na okolní hory či řeku s kempem.

Na závěr musíme konstatovat, že letošní kurz patřil mezi další TOP kurzy a k tomuto jednoznačně přispělo i to, že se nikdo nezranil či významně neonemocněl. Další důkaz obrovského zlepšení účastníků byl počet plavajících lodí, který byl naprosto zanedbatelný.

Všem účastníkům děkujeme za parádní kurz a budeme se těšit na další společné akce.

Průběh a atmosféru kurzu si můžete prohlédnout na následujícím odkazu, kde se nachází dvě fotogalerie.

 

https://eu.zonerama.com/gymzl-tvkurzy/291432