11. 1. 2023 - Mgr. Blanka Šimrová

Bezpečnostní prostředí ČR

Je snadné se v našich podmínkách stát teroristou? Jak hluboké znalosti chemie, fyziky či psychologie, a sociologie potřebujeme? Jak fungují bezpečnostní a tajné složky ČR? Kdo to je psychopat, jaké (ne)má emoce?


Toto jsou otázky, které jsme si kladli společně s panem majorem Dušanem Trefilíkem, při přednášce na téma Možnosti teroristického zneužití běžně dostupných chemikálií. Žáci prvního a druhého ročníku se dozvěděli, že i běžně dostupné chemikálie za pár korun, můžou posloužit k výrobě biologicko-chemických zbraní. I jak rychle se dostane člověk, který tyto látky kupuje, do hledáčku bezpečnostních složek ČR.

Také se rozebírala problematika, jak se máme zachovat při výbuchu bomby, jaké budou následky v různých vzdálenostech a různých časech. Dověděli jsme se, co bychom měli udělat a zároveň někteří zjistili, že i když víme, co je správné, naše svědomí nám brání jednat bezpečně.

Pan major nastínil i své zážitky z mise v Afganistánu a jaké je to být vojákem z povolání. Závěr přednášky byl obohacený o ukázku zbraně a vysvětlení k čemu slouží. Příjemně strávený čas zakončil výbuch venku před školou.

Po dvou hodinách, kdy došlo k propojení přírodních věd (chemie, biologie, fyziky, matematiky) a humanitních věd (psychologie, sociologie, etiky a filosofie) jsme odcházeli nadšeni a plni nových poznatků.

Panu majoru Dušanu Trefilíkovi moc děkujeme a těšíme se na další spolupráci.

Za PK chemie a společenských věd

Blanka Šimrová

FOTO ZDE