20. 11. 2023 - Natálie Krčálová, 4.D

Studentky gymnázia vyrazily na Erasmus do Španělska

Letos v říjnu jsme díky projektu ERASMUS+ měly možnost vycestovat do baskického Muskizu, kde jsme po dobu tří týdnů studovaly na střední škole Centro de Formación Somorrostro.


Naše dobrodružství započalo 14. října, kdy jsme s vidinou útěku od české zimy přiletěly na letiště v Bilbau. Naše očekávání však byla ty tam, když jsme zjistily, že i ve Španělsku prší (a to dost). Na letišti nás vyzvedla jedna z profesorek Somorrostra, která nás odvezla na naše ubytování nacházející se přímo u pláže La Arena. Toto kouzelné místo plné surfařů nám bylo po celý pobyt domovem, na který budeme ještě dlouho vzpomínat.

 Jelikož jsme dorazily v sobotu, měly jsme celý víkend na to se aklimatizovat a naladit se na španělskou vlnu. Hned v neděli jsme tak navštívily metropoli Bilbao a prošly jak historickou, tak moderní část.

 A jak to tak po víkendu bývá, v pondělí byl čas vyrazit do školy. Zde se nás ujali tři spolužáci, kteří nás provedli nejen areálem školy, ale byli nám také oporou po celou dobu pobytu. Velkým šokem nám byly 55minutové vyučovací hodiny a rozvrh, který neudával přesnou dobu trvání přestávek, a tak pro nás bylo záhadou, že se všichni ocitli vždy ve správný čas na správném místě. Ve škole jsme byly součástí jedné třídy, se kterou jsme absolvovaly hodiny dle jejího rozvrhu. Mohly jsme si tak zažít, jak vypadají hodiny španělské filozofie, psychologie, matematiky či latiny.

Ve volném čase jsme si daly za cíl navštívit co nejvíce památek a zajímavých míst v okolí. Mimo bloudění uličkami Bilbaa jsme navštívily i Museo Guggenheim známého architekta Franka Gehryho, který je mimo jiné i autorem Tančícího domu v Praze. Z okolích měst se nám zalíbily Portugalete a Getxo, jako místa kontrastu mezi dělnickými obytnými čtvrtěmi a honosnými vilami. Samozřejmě jsme nesměly vynechat krásný San Sebastian a město Guernica, které bylo obětí nacistického bombardování během španělské občanské války a které bude navždy připomínkou lidské hrůzy a utrpení. Naše závěrečné výletnické kroky směřovaly do přírody, a to konkrétně do San Juan de Gaztelugatxe. Toto místo bylo pro svou dechberoucí přírodu a nezaměnitelnou atmosféru vybráno jako jedno z natáčecích míst seriálu Hra o trůny. V průběhu celého pobytu bylo naší povinností poznávat Španělsko i skrz gastronomii, a tak jsme ochutnaly celou škálu místní kuchyně, jako například gazpacho, krokety plněné šunkou, calimocho či naše nejoblíbenější churros s čokoládou.

Jsme vděčné projektu ERASMUS+, že nám umožnil tuto jedinečnou příležitost poznat španělskou kulturu z první ruky, vylepšit naše komunikační schopnosti a poznat skvělé lidi. Myslím si, že díky těmto třem týdnům je pro nás Španělsko zase o něco míň španělská vesnice. Je to místo, které nám přirostlo k srdci a na které budeme vzpomínat jako na náš druhý domov.

 Agur!