15. 3. 2023 - Veronika Orbesová 5QB (Seminář tvůrčího psaní)

Nejstarší předmětová soutěž v ČR se po 16 letech vrací opět do Zlína

Více než sedmdesát středoškolských matematických a programátorských talentů si v baťovském městě změří své síly. Šestice nejlepších matematiků poletí do Japonska.

Zlín – Prestižní ústřední kolo 72. ročníku matematické olympiády letos pořádá Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť. „Je nám ctí, že Ústřední komise MO pověřila opět po 16 letech naši školu pořádáním ústředního kola nejstarší předmětové olympiády, a to matematické olympiády kategorie A a současně olympiády kategorie P, programování,“ uvedl Jan Chudárek, ředitel gymnázia. Nejlepší řešitelé krajských kol budou zápolit ve svých disciplínách ve dnech od 19. do 23. března v prostorách Fakulty aplikované informatiky UTB, která se spolu s gymnáziem na organizaci soutěže podílí.


Do ústředního kola kategorie A se probojovalo 45 studentů a do ústředního kola programovací kategorie P pak dalších 29. „V následujících dnech čeká soutěžící další výzva. Jen polovina z nich se může stát úspěšnými řešiteli a jen šest z nich se probojuje na Mezinárodní matematickou olympiádu, která se letos koná v Japonsku, a čtyři z nich na Mezinárodní olympiádu v informatice, kterou bude hostit Maďarsko,“ přiblížil Tomáš Bárta, předseda ÚK MO.

Slavnostní zahájení 72. ročníku ústředního kola MO se koná 19. března na Fakultě aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati. Přítomni budou významní hosté i členové ústřední komise matematické olympiády. Svou účast přislíbil i předseda Senátu Miloš Vystrčil, který se zde představí v roli vynikajícího matematika. Studenty přivítá také primátor města Zlína Jiří Korec, rektor UTB Milan Adámek nebo radní pro školství Zuzana Fišerová.

Úžasné je, že letos se naší škole poštěstilo a ústředního kola MO se zúčastní i student naší školy Lukáš Javora,“ doplnil Pavel Simkovič, statutární zástupce ředitele Gymnázia Zlín – Lesní čtvrť.

Soutěžícím přejeme hodně dobrých nápadů, správných řešení a všem účastníkům včetně hostů, členů Ústřední komise MO příjemný a vydařený pobyt ve Zlíně,“ uzavřel ředitel zlínského gymnázia Jan Chudárek.